Reorganizacje transgraniczne będą opiniowane przez Szefa KAS

Hogan Lovells
Contact

Hogan Lovells

W 2022 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt Ustawy o zmianie ustawy — Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (dalej: „Projekt”). Zakłada on dodanie do Kodeksu Spółek Handlowych (dalej: „KSH”) przepisów umożliwiających przeprowadzanie transgranicznego przekształcenia i podziału spółek. Planowana nowelizacja KSH wprowadza do polskiego obrotu prawnego regulacje dające możliwość spółkom do przeprowadzenia dwóch nowych procesów reorganizacyjnych z elementem zagranicznym: podziału transgranicznego i przekształcenia transgranicznego. Dodatkowo projekt przewiduje przekazanie Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (dalej: „Szef KAS”) uprawnień w zakresie opiniowana każdej planowanej reorganizacji transgranicznej. Projekt stanowi implementację Dyrektywy 2019/2121 i zgodnie z jej pierwotnymi założeniami miał zostać wprowadzony do polskiego porządku prawnego do 31 stycznia 2023 r., jednak wciąż jest na etapie prac legislacyjnych.


Nowe uprawnienia dla Szefa KAS

Projekt zakłada wprowadzenie do Ordynacji Podatkowej przepisów mających na celu określenie zakresu i charakteru udziału Szefa KAS przy wydawaniu opinii o zgodności z prawem reorganizacji transgranicznej. O taką opinię będzie musiał wystąpić każdy podmiot planujący transgraniczną reorganizację.

Przedmiotem opinii będzie ocena, czy nie istnieje uzasadnione przypuszczenie, że dokonanie reorganizacji transgranicznej może:

  • mieć na celu unikanie opodatkowania (w rozumieniu ordynacji podatkowej oraz odpowiednich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania);
  • być przedmiotem decyzji wydanej z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści lub
  • prowadzić do nadużycia prawa (w rozumieniu ustawy o VAT).

Ponadto opinia Szefa KAS będzie miała na celu potwierdzenie, że zaspokojone lub zabezpieczone pozostają zobowiązania pieniężne spółki wobec organów podatkowych, lub niepodatkowe należności budżetowe o charakterze publicznoprawnym, do których wymiaru lub poboru właściwe są organy KAS-u.

W przypadku stwierdzenia, że dokonanie reorganizacji transgranicznej może mieć na celu naruszenie wskazanych powyżej warunków, Organ podatkowy odmówi wydania opinii, co może skutkować odmową wydania przez sąd rejestrowy zaświadczenia o zgodności z polskim prawem transgranicznej reorganizacji.

Wniosek o wydanie opinii podlegać będzie opłacie w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę.


Co zawrzeć we wniosku o wydanie opinii?

We wniosku o wydanie opinii konieczne będzie przedstawienie m.in.

  • wyczerpującego opisu czynności oraz powiązań pomiędzy podmiotami w rozumieniu przepisów o cenach transferowych,
  • ekonomicznego lub gospodarczego uzasadnienia czynności,
  • skutków podatkowych, w tym spodziewanych korzyści podatkowych
  • numeru schematu podatkowego bądź wyjaśnienie, z jakich powodów uzgodnienie nie podlegało zgłoszeniu na podstawie przepisów o MDR.

Do wniosku dołącza się oświadczenie członków zarządu spółki o położeniu posiadanych przez spółkę nieruchomości na terytorium Polski. Oświadczenie jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej.


Tryb wydawania opinii

Zgodnie z proponowanymi przepisami Szef KAS będzie zobowiązany do wydania opinii bez zbędnej zwłoki, nie później niż w terminie miesiąca od dnia otrzymania wniosku. W uzasadnionych przypadkach termin ten może zostać przedłużony, jednak nie więcej niż o 3 miesiące. W przypadku przedłużenia terminu Szef KAS będzie zobowiązany do poinformowania o tym fakcie sądu rejestrowego. Jednak proponowane przepisy nie przewidują żadnych sankcji za wydanie przez organ podatkowy opinii po tym terminie.

Przy wydawaniu opinii Szef KAS będzie mógł zasięgać opinii innych organów w tym Ministra Finansów, Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, a także właściwych dla spółki naczelników urzędów skarbowych i celno-skarbowych lub odpowiednich władz lokalnych.

Opinię lub odmowę jej wydania Szef KAS prześle do sądu rejestrowego, który na jej podstawie podejmie decyzję o wydaniu zaświadczenia o zgodności reorganizacji transgranicznej z prawem krajowym. Decyzję o odmowie wydania opinii przez Szefa KAS będzie można zaskarżyć do sądu administracyjnego. Ponadto Spółka będzie miała możliwość ponownego wystąpienia z wnioskiem o wydanie opinii w nowym postępowaniu, zwłaszcza gdy dojdzie do istotnej zmiany okoliczności.

Należy zwrócić uwagę, że wydanie opinii nie będzie stanowiło ostatecznego rozstrzygnięcia w zakresie prawidłowości rozliczeń podatkowych spółki w związku z reorganizacją. Te będą mogły być przedmiotem kontroli.


Spodziewane skutki zmian

Planowane przepisy będą miały znaczący wpływ na planowanie reorganizacji w ramach grupy kapitałowej. Przede wszystkim w trakcie planowanej reorganizacji trzeba będzie uwzględnić czas, który będzie potrzebny na uzyskanie opinii od Szefa KAS.

Kluczowe znaczenie zyska analiza reorganizacji transgranicznych pod kątem osiąganych korzyści podatkowych oraz uzasadnienie ekonomiczne dla przeprowadzania każdej transakcji tego typu, gdyż organ będzie każdorazowo oceniać reorganizację jeszcze przed jej wdrożeniem pod kątem unikania opodatkowania. Na znaczeniu zyskają też podatkowe przepisy mające na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania.

Planowane przepisy nałożą na podatnika ciężar udowodnienia, iż transakcja nie podlega przepisom o MDR. Jeśli reorganizacja nie zostanie zgłoszona jako schemat podatkowy, to wnioskodawca każdorazowo będzie musiał tłumaczyć się z braku jej raportowania, pomimo nie podlegania obowiązkowi do tego.

Jeżeli byliby Państwo zainteresowani uzyskaniem szczegółowych informacji dotyczących opisywanego projektu oraz jego wpływu na planowane przez Państwa działania restrukturyzacyjne, zapraszamy do kontaktu.

[View source.]

DISCLAIMER: Because of the generality of this update, the information provided herein may not be applicable in all situations and should not be acted upon without specific legal advice based on particular situations.

© Hogan Lovells | Attorney Advertising

Written by:

Hogan Lovells
Contact
more
less

Hogan Lovells on:

Reporters on Deadline

"My best business intelligence, in one easy email…"

Your first step to building a free, personalized, morning email brief covering pertinent authors and topics on JD Supra:
*By using the service, you signify your acceptance of JD Supra's Privacy Policy.
Custom Email Digest
- hide
- hide