Zmiany w Kodeksie Spólek Handlowych w zakresie dematerializacji akcji prywatnych spólek akcyjnych

A&O Shearman
Contact

Allen & Overy LLP

Dematerializacja akcji i rejestr akcjonariuszy

 
Od 1 stycznia 2021 dematerializacji ulegną wszystkie akcje (imienne i na okaziciela) w spółkach akcyjnych i komandytowo-akcyjnych. Z tym dniem, dokumenty akcji stracą moc obowiązującą, jednak jeszcze przez 5 lat będą miały moc dowodową w zakresie wykazywania przez akcjonariusza wobec spółki jego praw udziałowych.
 
Zdematerializowane akcje podlegać będą obowiązkowej rejestracji w rejestrze akcjonariuszy prowadzonym przez podmioty uprawnione do prowadzenia rachunków papierów wartościowych albo w depozycie papierów wartościowych. Decyzja w sprawie wyboru podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy spółki należy do walnego zgromadzenia, które musi podjąć odpowiednią uchwałę. Zarząd zobowiązany będzie do niezwłocznego zawarcia umowy z wybranym podmiotem. Obie te czynności muszą zostać dokonane najpóźniej do 30 czerwca 2020. Koszty związane z prowadzeniem rejestru ponosić będzie spółka.
 
a) Rejestr akcjonariuszy będzie prowadzony w postaci elektronicznej przez podmioty uprawnione do prowadzenia rachunków papierów wartościowych, zgodnie z przepisami o obrocie instrumentami finansowymi. Będzie to rejestr jednostopniowy, prowadzony „dla spółki”, a nie dla poszczególnych akcjonariuszy. To znaczy, że wszystkie akcje spółki będą zarejestrowane w jednym rejestrze, prowadzonym przez jeden uprawniony podmiot. Umowa o prowadzenie rejestru akcjonariuszy będzie również stanowiła podstawę do rejestrowania praw poboru akcji oraz, o ile statut nie stanowi inaczej, powierzenia podmiotowi prowadzącemu ten rejestr pośredniczenia w wykonywaniu zobowiązań pieniężnych spółki wobec akcjonariuszy z tytułu przysługujących im praw z akcji. Rejestr będzie jawny dla spółki oraz jej akcjonariuszy. Będą oni mogli żądać wydania, w postaci papierowej lub elektronicznej, informacji z rejestru. Osoby trzecie natomiast, poza wyjątkami na podstawie odrębnych przepisów, nie będą miały dostępu do informacji o akcjonariacie. Obowiązkowemu ujawnieniu w rejestrze będzie podlegać każdy akcjonariusz, niezależnie od poziomu zaangażowania kapitałowego czy rodzaju posiadanych akcji.
 
b) Depozyt papierów wartościowych prowadzony zgodnie z ustawą o obrocie instrumentami finansowymi pozostanie rejestrem dwustopniowym. Niepubliczne spółki, które zdecydują się na tę formę rejestracji akcjonariuszy będą podlegały tym samym przepisom w zakresie dematerializacji, przenoszenia praw z akcji, prowadzenia rejestru itp., co spółki publiczne. W związku z tym, spółka będzie musiała zawrzeć umowę z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych, której przedmiotem będzie rejestracja akcji w depozycie papierów wartościowych, natomiast akcjonariusze spółki będą musieli zawrzeć osobne umowy na prowadzenia rachunków papierów wartościowych z podmiotami uprawnionymi do ich prowadzenia zgodnie z przepisami o obrocie instrumentami finansowymi.

Złożenie dokumentów akcji w spółce

 
Spółka, której dotyczy obowiązek dematerializacji akcji zobowiązana będzie do pięciokrotnego wezwania akcjonariuszy do złożenia dokumentów akcji w spółce oraz udostępnienia informacji o wezwaniu na stronie internetowej. Pierwsze wezwanie musi zostać dokonane do dnia 30 czerwca 2020, a kolejne w odstępach nie dłuższych niż miesiąc i nie krótszych niż dwa tygodnie.
 
Przed pierwszym wezwaniem walne zgromadzenie spółki musi podjąć uchwałę w przedmiocie wyboru podmiotu prowadzącego rejestr akcjonariuszy, a spółka zobowiązana jest do zawarcia umowy o prowadzenie rejestru z takim podmiotem.
 
Członkowie zarządu będą odpowiedzialni za wypełnienie obowiązku wezwania akcjonariuszy do złożenia dokumentów akcji oraz zawarcia umowy o prowadzenie rejestru akcjonariuszy pod sankcją grzywny do 20.000 zł.

Obrót akcjami i wpisy w rejestrze

 
Akcjonariuszem wobec spółki będzie wyłącznie osoba wpisana do rejestru akcjonariuszy. Poza wyjątkami określonymi w kodeksie spółek handlowych, nabycie akcji albo ustanowienie na niej ograniczonego prawa rzeczowego np. zastawu, będzie skuteczne z chwilą dokonania wpisu w rejestrze.
 
Wpis do rejestru akcjonariuszy dokonywany będzie na żądanie spółki lub osoby mającej interes prawny w dokonaniu wpisu, niezwłocznie, ale nie później niż w terminie tygodnia od dnia otrzymania żądania.
 
Na żądanie akcjonariusza podmiot prowadzący rejestr akcjonariuszy będzie wystawiać imienne świadectwo rejestrowe, potwierdzające uprawnienia wynikające z akcji, które nie mogą być realizowane wyłącznie na podstawie zapisów w rejestrze akcjonariuszy. W okresie od daty wystawienia świadectwa rejestrowego do chwili utraty jego ważności nie będzie możliwe przenoszenie akcji objętych takim świadectwem.
 
W przypadku spółek publicznych oraz spółek niepublicznych, które zdecydują się na rejestr w depozycie papierów wartościowych, nie będą miały zastosowania powyższe reguły wynikające z kodeksu spółek handlowych, jednak analogiczne zasady przewiduje ustawa o obrocie instrumentami finansowymi.
 
Przepisy o akcjach stosować się będzie odpowiednio do warrantów subskrypcyjnych, świadectw użytkowych, świadectw założycielskich i innych tytułów uczestnictwa w dochodach lub podziale majątku spółki, które również zostaną objęte obowiązkową dematerializacją

Ważne daty

  • od 1 stycznia 2020 prowadzić własną stronę internetową i zamieszczać na niej wszystkie ogłoszenia wymagane prawem;
  • do 30 czerwca 2020 zawrzeć umowę o prowadzenie rejestru akcjonariuszy z podmiotem wybranym w drodze uchwały walnego zgromadzenia;
  • do 30 czerwca 2020 dokonać pierwszego wezwania akcjonariuszy do złożenia w spółce dokumentów akcji;
  • do 30 października 2020 dokonać ostatniego z pięciu wezwań akcjonariuszy do złożenia w spółce dokumentów akcji;
  • od 1 stycznia 2021 dematerializacji wszystkich akcji;
  • do 1 stycznia 2021 dokumenty akcji, które nie zostały złożony w spółce zachowują moc dowodową w zakresie wykazywania przez akcjonariusza wobec spółki jego praw udziałowych.

Podstawa prawna

 
Ustawa z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy - Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1798).

DISCLAIMER: Because of the generality of this update, the information provided herein may not be applicable in all situations and should not be acted upon without specific legal advice based on particular situations.

© A&O Shearman | Attorney Advertising

Written by:

A&O Shearman
Contact
more
less

PUBLISH YOUR CONTENT ON JD SUPRA NOW

  • Increased visibility
  • Actionable analytics
  • Ongoing guidance

A&O Shearman on:

Reporters on Deadline

"My best business intelligence, in one easy email…"

Your first step to building a free, personalized, morning email brief covering pertinent authors and topics on JD Supra:
*By using the service, you signify your acceptance of JD Supra's Privacy Policy.
Custom Email Digest
- hide
- hide