System Diia.pl – nowe rozwiązaniem dla obywateli Ukrainy

Hogan Lovells
Contact

Hogan Lovells

[co-author: Karolina Dębiec]

W związku z wciąż rozszerzającym się ustawodawstwem związanym z pobytem obywateli Ukrainy w Polsce, kancelaria Hogan Lovells przygotowała dla Państwa newsletter na temat dokumentu Diia.pl. Elektroniczny dokument Diia.pl dostępny jest przez aplikację mObywatel i stanowi on zaświadczenie o korzystaniu z ochrony tymczasowej oraz o legalności pobytu. Cyfrowe zaświadczenie przyznaje obywatelom Ukrainy prawo do przekraczania polskich granic oraz swobodnego przemieszczania się po strefie Schengen przez 90 dni w trakcie każdego 180 dniowego okresu. Szczegółowe informacje znajdą Państwo poniżej.

Od dnia 23 lipca 2022 r. obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski od dnia 24 lutego br. mogą przekraczać zewnętrzne granice Polski i podróżować w strefie Schengen oraz na Ukrainę na podstawie elektronicznego dokumentu Diia.pl, dostępnego w aplikacji mobilnej mObywatel. Elektroniczny dokument Diia.pl jest pierwszym w Unii Europejskiej, cyfrowym potwierdzeniem pozwolenia na pobyt.

O dokument Diia.pl może zaaplikować pełnoletni obywatel Ukrainy, który przekroczył granicę polsko-ukraińską w lub po dniu 24 lutego 2022 r, nadany mu został numer PESEL oraz posiada profil zaufany (PZ). Utworzenie PZ było możliwe przy wnioskowaniu o numer PESEL. Obywatele Ukrainy, którzy wcześniej nie zdecydowali się na założenie PZ mogą udać się do placówki, w której składali wniosek o numer PESEL i wnioskować o PZ. Przy aplikowaniu o PZ w dowolnym urzędzie gminy wymagany jest paszport jako dowód tożsamości. Wymagany paszport to ten, który służył jako dokument tożsamości przy ubieganiu się o numer PESEL. Obywatele Ukrainy, którzy posiadają numer PESEL i ważny paszport mogą także uzyskać profil zaufany za pomocą systemu bankowości internetowej.

Dokument Diia.pl stanowi cyfrowe poświadczenie legalności pobytu w Polsce, który wraz z ważnym dokumentem podróży uprawnia obywateli Ukrainy do przekraczania polskich granic oraz swobodnego przemieszczania się po strefie Schengen przez 90 dni w ciągu każdego okresu wynoszącego 180 dni. Dokument Diia.pl ma rozwiązać problemy Ukraińców z powrotem do Polski po krótkich wyjazdach do Ukrainy. Należy pamiętać, że wyjazd z Polski na czas dłuższy niż 30 dni pozbawia uprawnień ochronnych wynikających z Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Aplikacja mObywatel może służyć także do legitymowania się przy korzystaniu z usług medycznych czy przy zawieraniu umowy o pracę. Dokument Diia.pl zawiera bowiem najważniejsze informacje o obywatelu Ukrainy – imię i nazwisko, zdjęcie oraz numer PESEL.

Elektroniczny dokument Diia.pl stanowi podstawę legalności pobytu i ochrony w Polsce i nie jest dokumentem zwalniającym obywateli Ukrainy ze spełnienia wymogów wjazdowych innych państw (np. obowiązku wizowego).

[View source.]

DISCLAIMER: Because of the generality of this update, the information provided herein may not be applicable in all situations and should not be acted upon without specific legal advice based on particular situations.

© Hogan Lovells | Attorney Advertising

Written by:

Hogan Lovells
Contact
more
less

Hogan Lovells on:

Reporters on Deadline

"My best business intelligence, in one easy email…"

Your first step to building a free, personalized, morning email brief covering pertinent authors and topics on JD Supra:
*By using the service, you signify your acceptance of JD Supra's Privacy Policy.
Custom Email Digest
- hide
- hide